![ανδρουλάκης](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2023-05/androylakis_0.jpg?itok=h2d0V4-U)
Την έδρα της Α' Θεσσαλονίκης κρατά ο Ανδρουλάκης, εκτός ο Καστανίδης
![ανδρουλάκης](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2023-05/androylakis_0.jpg?itok=h2d0V4-U)
Ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής, Νίκος Ανδρουλάκης, θα κρατήσει την έδρα στην Α΄ Θεσσαλονίκης προκειμένου να ενισχύσει με την παρουσία του την εκλογική μάχη του Κινήματος στη Μακεδονία ενόψει των εκλογών της 25ης Ιουνίου.
Έτσι, εκτός Βουλής μένει ο Χάρης Καστανίδης που ήρθε πρώτος σε σταυρούς. Οι άλλες δύο έδρες που είχε κατέλθει ως υποψήφιος ο Νίκος Ανδρουλάκης ήταν το Ηράκλειο της Κρήτης, όπου πρώτη σε ψήφους ήρθε η Ελένη Βατσινά και στο Νότιο Τομέα Αθηνών, όπου είχε πρωτεύσει ο Παύλος Χρηστίδης.
Επίσης, το ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής θα προτείνει για τη θέση του Ε’ Αντιπροέδρου της Βουλής τον Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλο και για τη θέση του Γραμματέα Προεδρείου της Βουλής τον Μανώλη Χριστοδουλάκη, ο οποίος είναι ο νεότερος σε ηλικία βουλευτής της Κοινοβουλευτικής Ομάδας.