![ευζωνες](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2024-04/4235569.jpg?itok=JusZpg8e)
Live η Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία
![ευζωνες](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2024-04/4235569.jpg?itok=JusZpg8e)
Τα βλέμματα του παγκόσμιου αθλητισμού είναι στραμμένα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αρχαία Ολυμπία, όπου σχεδόν 100 μέρες πριν από την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, θα ανάψει η Ολυμπιακή φλόγα, πριν από ένα τεράστιο ταξίδι που θα την οδηγήσει από την Ακρόπολη στο Παρίσι, περνώντας και από τη Γαλλική Πολυνησία.
Η Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας είναι προγραμματισμένη για τις 11.30 (16/4), παρουσία της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου, της δημάρχου του Παρισιού, Αν Ινταλγκό, του επικεφαλής της Οργανωτικής Επιτροπής (Cojo) Τόνι Εστανγκέ, της -ελληνικής καταγωγής- υφυπουργού Eξωτερικών της Γαλλίας, Χρυσούλας Ζαχαροπούλου, και της ηγεσίας της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ), με επικεφαλής τον Πρόεδρό της, Τόμας Μπαχ, τους οποίους θα υποδεχθεί ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΕΟΕ), Σπύρος Καπράλος.
Υπεύθυνος για την Τελετή Αφής είναι ο πρόεδρος της Επιτροπής ΟλυμπιακήςΛαμπαδηδρομίας, Θανάσης Βασιλειάδης, και Τελετάρχης ο Γιάννης Παπαδημητρίου.
Στο ιερό της Ολυμπίας, μπροστά στα ερείπια του ναού της Ήρας, ηλικίας 2.600 ετών, η Πρωθιέρεια Μαίρη Μηνά θα ανάψει τη Φλόγα από τις αχτίδες του ηλίου στο Ναό της Ήρας, μπροστά σε 600 καλεσμένους.