![ε](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2024-03/3147179.jpg?itok=4gEN56y-)
ΕΚΠΑ: Διακρίθηκε η Νομική Σχολή σε διαγωνισμό εικονικής δίκης
![ε](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2024-03/3147179.jpg?itok=4gEN56y-)
Νέα διάκριση έλαβε η Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ, η οποία συμμετείχε στον Διεθνή Διαγωνισμό Εικονικής Δίκης European Law Moot Court (ELMC) 2023-2024.
Η ελληνική ομάδα προπτυχιακών φοιτητών της Νομικής Σχολής αναδείχθηκε ως μία εκ των τεσσάρων καλύτερων ομάδων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό από όλο τον κόσμο
Η ομάδα των προπτυχιακών φοιτητών αφού έλαβε μέρος στην γραπτή φάση της διαδικασίας με την υποβολή δικογράφων, προκρίθηκε στον Περιφερειακό Τελικό της Μαδρίτης που διεξήχθη από τις 7 έως τις 10 Μαρτίου 2024. Η ομάδα προκρίθηκε στον ημιτελικό του Περιφερειακού Τελικού, αποτελώντας μια εκ των 4 καλύτερων ομάδων, και συνολικά, μια εκ των 16 καλύτερων όλου του διαγωνισμού.
Η ομάδα της Νομικής Σχολής Αθηνών αποτελείτο από τις προπτυχιακές φοιτήτριες Ευθυμίου Ειρήνη, Σαργιώτη Ελένη, Σπαϊδιώτη Βασιλεία, Χριστοφιλοπούλου Βασιλική και τον προπτυχιακό φοιτητή Δαβάκη Παναγιώτη.