Έσπασε την κατάρα των πέναλτι η Αγγλία και περιμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά

Image
1
Συντάκτης
Newsroom

Η Αγγλία απέκλεισε στα πέναλτι την Ελβετία (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση, 5-3 πέναλτι) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EURO 2024.

Ο Εμπολό μπορεί να άνοιξε το σκορ για τους Ελβετούς στο 75' και να έδωσε προβάδισμα πρόκρισης, ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Σάκα βρήκε δίχτυα, έκανε το 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι. Μοιραίος αποδείχθηκε ο Ακάντζι ο οποίος ήταν ο μόνος που αστόχησε στη διαδικασία, αφού είδε την εκτέλεσή του να σταματά στον Πίκφορντ.

Πλέον, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ θα περιμένει τον νικητή του τελευταίου χρονικά προημιτελικού που ακολουθεί, μεταξύ Ολλανδίας και Τουρκίας (22:00), προκειμένου να μάθει την αντίπαλό της στον μεγάλο ημιτελικό της 10ης Ιουλίου στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ.