Γιώργος Κουγιουμτσίδης: Πρωταθλητής Ευρώπης ξανά στην πάλη

Έγινε ο πρώτος με δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε οποιαδήποτε κατηγορία
Image
παλη
Συντάκτης
Newsroom

Στην κορυφή της Ευρώπης στην πάλη και συγκεκριμένα στην κατηγορία Κ23 παρέμεινε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, ο οποίος νίκησε τον Γκακρεμλίτζε από τη Γεωργία και έγινε ο πρώτος που καταφέρνει να κατακτήσει δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε οποιαδήποτε κατηγορία, αποδεικνύοντας ότι έχει πολύ μέλλον. Ο Κουγιουμτσίδης είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο και πέρυσι, τόσο στην κατηγορία Κ23 όσο και στην κατηγορία των ανδρών. Αυτό από μόνο του αρκούσε για να καταλάβει ο καθένας για τι αθλητή μιλάμε, αλλά αν κάποιος δεν είχε πειστεί, ήρθε και η φετινή επιτυχία.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που γίνεται στο Βουκουρέστι ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Γκακρεμλίτζε και τον νίκησε με 6-4 στα σημεία, αν και έχανε με 4-3 στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, πήρε δύο πόντους με λαβή και αμέσως μετά ακόμη έναν λόγω ένστασης του Γεωργιανού. Έτσι, ο Κουγιουμτσίδης έγινε ο πρώτος αθλητής της πάλης που κατακτάει δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε οποιαδήποτε κατηγορία και συνεχίζει με στόχο να μεγαλώσει το σερί του.